0 Kč

Vyznávání živé stravy není bez rizik

Vitariánství a frutariánství patří k nejvyhraněnějším formám veganství. Omezení se netýkají jen stravy, ale celého životního stylu, a jsou doprovázena meditací a návratem k harmonii.

Přestože většina z nás vnímá teplé jídlo jako základ a vaření potravin jako normální věc, stoupenci těchto stravovacích alternativ vycházejí z informací, že teplem upravená strava je pro člověka nepřirozená a potraviny znehodnocuje. Během úpravy dochází k nepřirozeným modifikacím, ničí se mnoho cenných látek, jako enzymy, důležité pro správné metabolické pochody, a některé vitaminy.

Studie ovšem prokázaly, že například po tepelné úpravě mrkve a rajčat se zvýší obsah a využitelnost beta-karotenu, což je důležitý antioxidant. Zastánci syrové stravy tvrdí, že se cítí jako znovuzrození a navíc se zbavili dosavadních neduhů, např. alergií, častých viróz apod. Seriózní studie, které by tyto účinky potvrzovaly, ale neexistují.

Živá vs. mrtvá strava

Vitariáni konzumují potraviny v syrovém stavu, tedy bez tepelné úpravy nad 45 °C, podle jejich filozofie je strava zahřívaná nad uvedenou teplotu „mrtvá“. Proto si cení toho, že při přípravě jejich jídelníčku nedochází prakticky k žádným nutričním ztrátám, tedy kromě těch, které způsobuje transport a skladování. Úprava potravin pomocí tepla způsobuje jev zvaný leukocytóza. Leukocytóza je popisována jako zvýšení výskytu bílých krvinek v krvi, které plní obranou funkci při průniku cizích částic do organismu. To je dle zastánců důkaz, že tepelně zpracované poživatiny jsou pro tělo neznámou látkou, které tělo identifikuje jako nebezpečné.

Boom vitariánství

Hlavními složkami syrové stravy jsou ovoce a zelenina, ořechy a semínka, luštěniny, obiloviny, mořské řasy a čerstvé kokosové mléko, bylinky i koření. Někdo také konzumuje sušený zelený ječmen a vyskytují se i stoupenci konzumující nepasterované mléko a mléčné výrobky. Zejména začátečníci si při přechodu mohou dopřát javorový sirup a sirup z agáve.

Místo „vaření“ používají vitariáni termín příprava stravy a nejčastěji k tomu používají nůž, struhadlo a mixér. Používá se nakličování semínek, obilovin a luštěnin, odšťavňování ovoce a zeleniny, namáčení ořechů a semínek, mixování a vysoušení za pomocí tzv. dehydrátoru, který šetrně odstraňuje vodu z potravin.

O tom, že vitarianství zažívá boom, svědčí i reakce obchodníků. Existují vitariánské kuchařky, restaurace, kavárny, zdravé výživy se předhánějí v nabídce vitariánských produktů. Dokonce i výrobci nábytku nabízí speciálně upravené raw food kychyně.

Ovšem přejít na vitariánství není jednoduché, vyžaduje to sebekázeň při zvykání si na nový stravovací režim, zejména pokud jste byli zvyklí mít denně teplý oběd a často na talíři maso. Takoví začátečníci musejí počítat se silnými detoxikačními účinky a šance, že setrvají v tomto stylu výživy delší čas, je mizivá. Nejčastěji proto k vitariánství dospějí vegani a vegetariáni.

Syrovou stravu dobře zvažte

Frutariánství ani vitariánství nejsou racionálními výživovými směry a vyskytuje se v nich mnoho nepodložených výživových doporučení. Jde tedy o přírodní léčbu pro kohokoli, jak tvrdí její zastánci, nebo okrajovou, vedlejší dietu, která přitahuje zejména idealisty? Tato otázka si zasluhuje náležitou úvahu, zejména pokud zvažujete praktikování této diety.

Dle mínění většiny odborníků je uvedený způsob stravování nutričně rizikový, jeho přednost vidí však mnozí v  tom, že ho velká část dnešní přejídající se populace může využít při detoxikačních kúrách. Velmi rizikové je naopak zavedení syrové stravy do jídelníčku mladých dospívajících dívek, které v rámci až nepřirozeného hubnutí zkoušejí cokoliv a snadno se mohou dopracovat k poruchám příjmu stravy. Tepelná úprava zeleniny a ovoce je vhodná také u seniorů a malých dětí. Jsou pro ně stravitelnější a zlepšuje se konzistence jídla. Senioři mnohdy nejsou schopni čerstvé plodiny konzumovat, a tak se ochuzují o vlákninu i řadu vitamínů. Přitom teplo zdaleka ne všechny ničí. Ve vývaru nebo zelenině dušené v páře neztratíte nic důležitého.

 zdroj: www.svet-potravin.cz

 

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív