OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Co vypovídá barva moči o vašem zdraví

Její vůně, konzistence a barva jsou všechny důležité znaky, které prozrazují váš způsob života a zdraví, měnící se podle toho, co jste právě jedli či konzumovali v poslední době. Mohou naznačovat různá onemocnění, o kterých ani netušíte.

Moč tvoří zejména voda (minimálně 95 %), ale zbytek představuje složitá konzistence prvků, která zahrnuje močovinu, chlorid, sodík, draslík, kreatinin a další rozpustné ionty, a různé anorganické a organické látky. Nejběžnější barvou moči je žlutá, která je vyvolána existencí urobilínu. Jde o biochemický odpadní produkt vytvořený z narušených starých červených krvinek. Vaše tělo vytváří každý den asi dva miliony nových červených krvinek a třídí stejné množství starých.

V následující části článku si můžete přečíst význam jednotlivých barev vašeho moči:

Průzračná barva moči

Vypadá jako voda. Bezbarvá moč může naznačovat převodnění organismu. I když není až tak nebezpečné jako dehydratace, nadměrná hydratace může rozředit esenciální soli, jako jsou elektrolyty, které vytvářejí nepříjemnou chemickou nerovnováhu v krvi.

Světle žlutá barva moči

Má světlou slámovou barvu. Je to normální a říká to o tom, že jste dobře hydratováni. Pokračujte ve skvělé práci.

Zakalená barva moči

Vypadá jako nečisté Martini. Pokud má barva vaši moči podobu špinavého Martini, můžete mít infekci močového měchýře. Zákal pochází z hlenu, tkání a bílkovin, které jsou poškozené a splývají.

Mírně žlutá barva moči

Vypadá jako limonáda. Můžete být dehydratovaní. Najděte si čas na pití vody.

Tmavě žlutá barva moči

Vypadá jako jablečný džus. Ale vážně, nepili jste nic, že? Kromě nedostatku vody by k tomu mohlo přispět i intenzivní využívání vitamínů skupiny B.

Oranžová barva

Vypadá jako rýže. OK, teď jste skutečně dehydratovaní a potřebujete vodu! „Oranžově zbarvená barva moči může také naznačovat přítomnost bilirubinu, což je žlutě zbarvený vedlejší produkt přirozeného rozpadu starých červených krvinek,“ varuje Jill Buckley z interní kliniky na Kalifornské univerzitě. 

Mohlo by to být také způsobeno žlučníkovým kamenem, který ucpává žlučovody, vypouštějící bilirubin, nebo také onemocněním jater. Pomoci vám mohou některé léky na infekci močových cest.

Růžová barva

Vypadá jako bílá odrůda vína Zinfandel. Jedli jste včera večer hodně červené řepy? Protože to může být kvůli tomu. Ale problém může být stejně i ve vaší krvi. „Jediná kapka krve v moči ji zabarví dorůžova.“ Říká Sur. Zatímco praktický lékař by z toho nemusel dělat velký problém, Sur říká, že jakákoli krev v moči vyžaduje pozornost urologa, protože by to mohlo být způsobeno infekcí, nebo poukazovat na počáteční stádia rakoviny močového měchýře.

S největší pravděpodobností to však rakovina není, ale jistota je jistota.

Tmavší růžová barva

Vypadá jako Cabernet. Tato barva může naznačovat, že v moči je více krve, což může být signálem potenciální infekce močového měchýře nebo rakoviny. Ledvinové kameny, které dostane asi 10 % populace, mohou také vyvolat krev v moči, stejně jako méně běžné močové kameny.

Tmavě růžová barva moči

Vypadá jako červené víno. OK, to je velké množství krve. A co je ještě více znepokojující, je skutečnost, že by mohlo jít o starou krev, která ztmavne, pokud vznikne embolie, nebo pokud se krev pokazí. „Existence staré krve je velmi znepokojující, protože naznačuje značné množství krve.“ Varuje Sur.

Chyba je vždy v péči: Pokud existuje velké množství (možná staré) krve, chci upozornit na vnitřní problém. Můžeme se obávat, ale rakovina se nedá diagnostikovat jinak než z krevního testu.

Hnědá barva moči

Vypadá jako káva. Speciální léky, jako jsou Chlorochin k léčbě malárie a antibiotikum Metronidazol, mohou způsobovat kokakolové zbarvení moči. Podle kliniky Mayo to může způsobovat i přejedení se Fava fazolkami nebo rebarborou. Kávový vzhled moči může být také vyvolán onemocněním jater a ledvin, nebo příliš těžkým cvičebním postupem. Vaše svaly využívají červené barvivo myoglobin, které váže kyslík a mění jej na energii.

Pokud to přeháníte ve fitness centru a vyvoláváte si značné poškození svalů, myoglobin může prosáknout do krevního oběhu a následně se tak dostat i do moči, což způsobí jeho tmavě hnědé zbarvení. Rozhodně vyhledejte lékaře, aby vám vyšetřil hladinu myoglobinu v moči. Příliš vysoká hladina myoglobinu může přemoci vaše ledviny a vést až k jejich selhání.

Modrá / zelená barva moči

Vypadá například jako panák zelené. Je možné, že konzumujete hodně potravin obsahujících syntetická barviva, díky kterým vaše moč nabude karnevalové barvy.

S největší pravděpodobností se však jedná o negativní účinky léků, jako je Uribe, který se používá k léčbě infekce močových cest.banner square. Tento jev přichází díky methylenu, který má modrou barvu. Není to nic, proč byste se měli stresovat. Pokračujte v užívání přípravku spolu s pitím dostatečného množství vody a těšte se z tohoto úkazu.

Pokud se chcete dozvědět, co všechno způsobuje zabarvení vašeho moči, podívejte se na obrázek .

zdroj: www.alternativnimagazin.cz

barva moči

 


Pracovní doba

na objednávky

Po-Čt     10:00    18:00
10:00 15:00

Vždycky se domluvíme 

Telefonujte kdykoliv

Po domluvě víkendy i svátky

Mimo prac.dobu dle domluvy

 

 

 

Články, návody, tipy

29. 3. 2018
Vaječná maska na vlasy

Když Velikonoce, tak užitečně :)

14. 3. 2018
Pozabíjejte všechny vnitřní parazity

Ledasco tělo snese, ale pomyšlení na parazity v těle ...

1. 3. 2018
Parafínový zábal na ruce

Kdo by nechtěl mít ruce hebké jako dětskou prdelku? 

archív

Oblíbené odkazy

tisnov.info

Seo servis

kadeřnictví Tišnov, Kubicová Markéta, masáže Tišnov, manikúra, pedikúra, nehtová modeláž Tišnov, studio free, studiofree, studio-free, Blanka Pavlínová, kosmetika Tišnov, kadeřnictví Albert, kadeřnictví Kleopatra, kadeřnictví brněnská