0 Kč

7 přírodních látek na depresi a úzkost

Jedna kanadská statistika uvádí, že 1 ze 4 lidí, tedy až 25 % populace, trápí nějaké duševní onemocnění.

Bohužel, neustále se zvyšuje počet lidí, kteří trpí výkyvy nálady a nadměrným stresem. A jednou z hlavních příčin není nějaký patologický stav těla, ale nedostatek znalostí a dovedností k řešení tohoto problému.

Konvenční medicína

Konvenční lékaři obvykle předepisují antidepresiva a jiné léky, které způsobují mnohé další nežádoucí účinky.

Na druhé straně přírodní nebo alternativní lékaři k tomu přistupují z úplně jiného hlediska – prostřednictvím spojení těla a mysli.

Vědci už dávno objevili souvislost mezi naším trávicím systémem, duševním stavem a imunitou.

Dokonce vytvořili celý vědní obor nazvaný „psychoneuroimunologie“, který se vztahuje k depresi jako důsledek zánětů v mozku a těle.

Běžný model zdravotní péče zachází s mentálním stavem člověka samostatně bez ohledu na zbytek těla. Depresi považuje za pouhou chemickou nerovnováhu v mozku.

Deprese je pak korigována antidepresivy, které vyvažují domnělý nedostatek „šťastných“ chemických látek v mozku, jako jsou serotonin či dopamin.

Uvedená „nízko-serotoninová“ teorie deprese je základem většiny konvenčních terapií, které předepisují léky pro vyvolání změny hladin neurotransmiterů.

Ukázalo se, že antidepresiva, jako například selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SSRI a SNRI), dosahují lepších účinků než placebo (přibližně ve 40-60 % případů).

Jestliže pacient začne užívat léky typu SSRI nebo SNRI, hladiny neurotransmiterů v mozku se nezvýší okamžitě. Trvá to obvykle 2-4 týdny, dokud se objeví střídání nálad s pozorovatelnými rychlými změnami.

Studie zpochybňující serotoninovou teorii

Žurnál Neuroscience and Behavioral Reviews nedávno publikoval studii, která zpochybňuje zmíněnou „nízko-serotoninovou teorii“ deprese.

Tato studie tvrdí, že zlepšení stavu pacienta během léčby SSRI nemusí být způsobeno pozitivními účinky léků, ale následkem činnosti těla, které samo překonalo účinky uvedených léků.

Jinak řečeno, k vyléčení nedochází díky lékům, ale navzdory těmto lékům.

To by mohlo být i vysvětlení pro situaci, proč se pacienti v prvních týdnech léčby antidepresivy cítí hůře. Autoři navíc tvrdí, že tyto léky mohou stav pacientů v krátkodobém horizontu dokonce zhoršit.

Jelikož trávicí a imunitní systém souvisí s náladou a celkovým fungováním těla, je nezbytné najít způsob, jak pomoci trávení, snížit stres, nastartovat mozek a potlačit zánět.

Prvním krokem v léčbě duševních poruch je uvědomit si, že tyto poruchy nejsou znakem slabosti vůle člověka. Také je důležité si uvědomit, že téměř vždy v těchto případech je třeba vyhledat odbornou pomoc.

V následující části uvádíme sedm účinných přírodních způsobů, jak vyléčit depresi a obnovit duševní zdraví:

1. Přípravek pro tělo i mysl

Tento přístup používá přirozené energetické léčebné schopnosti těla, aby se vyléčilo samo. Integruje emoce, myšlenky a fyzické pocity.

Jeho hlavními prostředky jsou meditace, akupunktura a vizualizace.

I když někteří experti považují tyto metody za pseudovědecké, studie dokazují, že pacientům opravdu přinášejí pozitivní výsledky.

Podle jedné šestitýdenní studie, publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, byla akupunktura při snižování deprese stejně účinná jako medikamentózní léčba.

2. Léčení střev

Vědci mluví o trávicím systému jako o „druhém mozku“, protože obsahuje tzv. enterický nervový systém. Jde o soubor milionů nervových buněk, které kontrolují trávicí funkce a komunikují přímo s mozkem.

Z uvedeného důvodu může významné změny nálad způsobit podráždění zažívacího systému, které je vyvoláno nadměrným přemnožením patogenních bakterií, záněty střev a různými jinými mechanismy.

Toto propojení je velmi důležité, protože 30 až 40 % populace trpí trávicími problémy, jako jsou zácpa, syndrom dráždivého tračníku, nadýmání, průjem, Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Kromě toho studie ukazují, že některé probiotika produkují neurotransmitery, a tím zlepšují náladu a duševní zdraví.

Naturopatická medicína již dlouho poukazuje na propojení střeva s mozkem. Tvrdí, že onemocnění, jako je syndrom dráždivého střeva, ale také jiné nemoci, jsou doprovázeny stresem, depresí a úzkostí.

Správná funkce střeva zabezpečuje regulaci nervového systému. Zdravý trávicí systém totiž zajišťuje správnou absorpci aminokyselin a mikroživin, které jsou nezbytné pro syntézu neurotransmiterů.

3. Rybí olej

Z provedené metaanalýzy z roku 2014 vyplývá, že rybí olej pomáhá při léčbě výkyvů nálad a deprese.

Omega 3 mastné kyseliny, jako DHA a EPA, jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a jejich správný poměr je důležitý. Rybí olej má navíc silné protizánětlivé vlastnosti.

Několik studií ukázalo, že deprese může korelovat s nízkými hladinami těchto látek v těle a vyvolávat záněty v mozku.

4. Léčení nadledvin

Evoluční biologie považuje depresi za nezbytnou adaptaci na stres. V minulosti se tímto způsobem podpořila schopnost našeho přežití a schopnost přenášet geny.

Alternativní oblasti medicíny mají vlastní termín pro soubor příznaků způsobených dlouhotrvajícím chronickým stresem, a to „stres nadledvin“.

Tento stav je charakterizován nespavostí, žádostivostí po jídle, vysokou úrovní dlouhotrvajícího duševního, emočního či fyzického stresu a častou únavou.

Vyskytnout se mohou také depresivní symptomy, jako jsou apatie, špatná nálada a nedostatek radosti z aktivit, které dříve člověku přinášely radost. Možný je také opak žádostivosti po jídle, a to ztráta chuti k jídlu, změny tělesné hmotnosti, problémy se spánkem a výkyvy v úrovni energie.

Bez ohledu na příčinu deprese, často dochází k výraznému stresu, který zhoršuje její projevy.

Pokud se chcete zbavit špatné nálady a podpořit své duševní zdraví, měli byste provádět následující věci:

  • vybrat si některou ze zajímavých technik na zvládaní stresu (meditace, jóga apod.)
  • vytvořit si zdravé stravovací návyky
  • začít užívat bylinky podporující funkci nadledvin (kořen lékořice, ashwagandha, sibiřský ženšen, rozchodnice růžová, kořen maca)

5. Vhodné živiny a přiměřená výživa

SSRI léky sice udržují hladinu serotoninu v mozku na vyšší úrovni, ale zároveň odčerpávají vitamíny a minerály potřebné pro jeho výrobu.

Proto byste si měli pravidelně doplňovat potřebné množství bílkovin, zinku, hořčíku a vitamínů B6, B9 (kyselina listová) a B12.Hořčík je obzvláště nezbytný pro produkci hormonů a neurotransmiterů. Jeho nedostatek může způsobit různé příznaky – od špatné nálady, přes bolesti svalů, až po nespavost a únavu.

6. Praktikování všímavosti

Rostoucí počet studií naznačuje, že buddhistické praktikování meditace a všímavosti je užitečné v prevenci deprese, při poruchách nálady a zvládání stresu, a také v prevenci recidiv závažných depresivních poruch.

Společnost JAMA publikovala studii, ve které bylo zjištěno, že kognitivní terapie založená na trénovaní všímavosti (MBCT), která je formou meditace, poskytuje stejné účinky jako medikamentózní léčba mírné až středně těžké deprese.

Všímavost zahrnuje hledání vnitřních pocitů, myšlenek a fyzických pocitů nekonfliktním způsobem. Zlepšuje náladu tím, že pomáhá lidem vyrovnat se s emočními stavy pozitivním způsobem.

Jon Kabat-Zinn, jeden ze zakladatelů terapie MBCT, vysvětluje:

„Všímavost je uvědomění, které vzniká tím, že se věnuje pozornost současnému momentu, ale bez hodnotících úsudků. Jde o to, abyste si uvědomovali, jaké myšlenky opakovaně běží ve vaší mysli.“

7. Poradenství

Psychologické poradenství by mělo být kromě léků vždy součástí léčby, protože výrazně zlepšuje celkový zdravotní stav člověka.

Psychologické poradenství je ve skutečnosti preferovanou léčbou. Při depresi a jiných poruchách nálady by mělo být první možností, po které člověk sáhne.

Jednou z hlavních psychologických metod pro léčbu deprese je tzv. kognitivní behaviorální terapie (CBT). Zakládá se na změně zakořeněných myšlenek, přesvědčení a způsobů chování, které mohou přispívat ke špatné náladě.

Dalším nástrojem psychologického poradenství jsou Motivační rozhovory. Oba tyto nástroje jsou podporovány mnoha studiemi.

Závěr

Pokud vy nebo blízká osoba máte psychické problémy, pak je důležité, abyste věděli o léčebných možnostech uvedených v tomto článku.

Naturopatická medicína je výbornou preventivní i léčebnou možností pro lidi s diagnostikovanými poruchami nálad nebo pro lidi, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu, úzkosti či depresím.

Nabízí dobré léčebné výsledky sama o sobě a je vhodná i jako doplněk k jiným druhům terapií.

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív