0 Kč

Zde je 6 způsobů, jak se otoků zbavíte

Zadržování vody a s tím související otoky je onemocnění, při kterém se v tělesných tkáních a dutinách akumuluje přebytečná voda. Jde o poměrně častý stav i během těhotenství, kdy zvyknou otékat nohy, kotníky a chodidla. Občas se to týká i rukou.

Kromě těhotenství jsou zadržování vody a otoky typické i pro neaktivních osoby, lidi dlouhodobě užívajících léky či lidi se sedavým způsobem života.

Sice se nejedná o život ohrožující stav, ale může dojít k závažnějším zdravotním problémům jako jsou srdeční selhání nebo onemocnění ledvin. Přitom většině případů zadržování vody se dá předejít, vyléčit či alespoň zmírnit projevy.

 Když se vám podaří zjistit příčinu, která otoky vyvolala, budete vědět, jak jejich vyléčit. Nejčastěji se jedná o následující příčiny:

Nadměrný příjem sodíku

Pokud konzumujete potraviny s vysokým obsahem sodíku, případně, pokud hodně solíte a zároveň nepřijímáte dostatek tekutin, tělo a přepne do takzvaného rezervního módu, kdy začíná shromažďovat tekutiny.

Buňky se tehdy snaží rozředit vysokou koncentraci soli a dokáží zvětšit svůj objem dokonce 20krát! Nezapomínejte na to, že sůl není jediným zdrojem sodíku. Jeho vysoký obsah mají i potraviny z plechovky, zpracované maso (salámy, šunka, klobásy) a také některé druhy koření.

Namísto konzumace běžné soli, vhodnější varianty jsou mořská nebo Himalájská sůl. Ještě lepší volbou je chlorid draselný. Ten se však obvykle neprodává v čisté formě, ale jako směs chloridu draselného a sodného, tedy se mísí s běžnou solí.

Nedostatek vitamínu B6

Vitamín B6 zajišťuje rovnováhu vody v těle. Když tělu chybí, mohou nastávat poruchy v hospodaření s ní.

Studie publikovaná v Deníku věd péče o lidi (Journal of Caring Science) zjistila, že ženy, které trpěly premenstruačním syndromem, dosáhly výrazného zlepšení stavu, pokud užívaly vitamín B6.

Zjistilo se, že tento vitamín zmírnil symptomy lépe než jakýkoli jiný doplněk stravy. Jde o vitamín rozpustný ve vodě a na to, aby správně pracoval potřebuje hodně kofaktorů.

Proto je nejlepší jej přijímat ve formě kvalitní celistvé potravy.

Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu B6 patří:

 • kuřecí maso
 • tuňák
 • krůta
 • hovězí maso bez tuku
 • slunečnicová semena
 • sušené ovoce
 • pistácie
 • brambory se slupkou
 • banány

Nedostatek draslíku

Tento důležitý minerál zajišťuje správné fungování tělesných orgánů, tkání i samotných buněk. Jde o elektrolyt, který se stará o rovnováhu tekutin v těle.

Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku, nadměrné pocení při cvičení a nedostatečný příjem potravin s obsahem draslíku vede k vyčerpávání jeho zásob.

To vše pak přispívá ke vzniku otoků. Kromě toho, nedostatek draslíku vede i ke spoustě dalších zdravotních problémů jako jsou přibírání, křeče nebo bolesti svalů.

Draslík a sodík se navzájem vytlačují. Zvýšení příjmu draslíku tak vede k vyplavování sodíku prostřednictvím moči, čímž se následně zmírní i otoky v těle.

Draslík se nachází v téměř všem ovoci, ale nejvíce ho je v melounech, bramborách a banánech. Můžete uvažovat i o jeho doplňování i v podobě doplňků stravy.

Dehydratace

Nedostatek tekutin vede k dehydrataci těla. V takovém případě tělo začne reagovat tím způsobem, že bude zadržovat vodu, aby přežilo. Pravidelné pití dostatečného množství vody nebo šťáv bohatých na draslík dokáží odstranit dehydrataci a zároveň i otoky.

Pijte proto dost vody, dokud se zadržená voda nezačne z těla postupně vyplavovat. Během té doby se vyhýbejte kávě, protože ta má dehydratační účinky.

Nedostatek hořčíku

Zadržování vody v těle je jedním z příznaků nedostatku hořčíku. Hořčík je nezbytný pro téměř každou tělesnou funkci. Jeho nízká úroveň je pak předzvěstí různých zdravotních problémů. Podle jedné studie denní příjem hořčíku v množství 200 mg dokázal snížit zadržování vody u žen s premenstruačními symptomy.

Proto konzumace potravin s vysokým obsahem hořčíku nebo užívání doplňků s kvalitními a snadno vstřebatelnými formami hořčíku výborně zmírňuje a odstraňuje otoky.

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří:

 • čokoláda
 • listová zelenina
 • avokádo
 • ořechy
 • celozrnné obiloviny
 • hrách
 • špenát
 • jogurt
 • sušené ovoce

Nadměrná konzumace zpracovaných potravin

Kromě vysokého obsahu sodíku a cukru jsou pro zpracované potraviny typické i různá umělá sladidla, barviva a jiné toxiny poškozující játra a ledviny.

Zvláště nebezpečné jsou umělá sladidla, které vyvolávají v těle chaos, výkyvy inzulínu, hromadění sodíku a následné zadržování tekutin prostřednictvím reabsorpce v ledvinách.

Proto se vyhýbejte zpracovaným potravinám a pravidelně tělo detoxikujte pomocí čerstvých zeleninových a ovocných džusů. Hlavně dbejte na zdraví jater a ledvin, které v tomto procesu hrají klíčovou roli.

Kromě toho, existují některé bylinky, které pomáhají odstraňovat hromadění tekutin v těle. Mezi ně patří následující byliny s diuretickými účinky:

 • pampeliška
 • kopřiva
 • ibišek
 • česnek
 • fenykl
 • petržel

Závěr

Pomocí dodržování uvedených doporučení se vám určitě podaří zmírnit vaše zdravotní obtíže spojené se zadržováním vody v těle.

Pokud máte vlastní zkušenosti s odvodňováním a otoky, určitě se o ně s námi a ostatními čtenáři podělte v komentářích.

zdroj: www.alternativnimagazin.cz

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív