0 Kč

4 mýty o vodě a nejsou vůbec pravdivé

Pijete džusy, sladké sycené nápoje, minerálky, či čaje, nebo dáte spíše přednost čisté vodě? Já osobně piju nejvíce čistou vodu, čaje a na posledním místě minerálky. Slazeným nápojům se vyhýbám už více než rok a musím uznat, že je to příjemná změna.

Ať už máte rádi vodu nebo ne, faktem zůstává to, že naše tělo se z větší části skládá právě z vody a zajišťuje správné fungování všech funkcí v našem těle. Věděli jste, že některé informace o vodě nejsou vůbec pravdivé? Podívejme se na mýty, kterým lidé stále věří.

První mýtus: Musíte pít alespoň 8 velkých sklenic (2l) vody denně

Asi nejznámější a zároveň zřejmě nejabsurdnější pravidlo, které nám je vtloukáno do hlav snad už od dětství. Nejde jen o sklenice plné čisté vody. Tento mýtus si můžete klidně proměnit na litry nebo lahve.

pitný režimProfesor a lékař Heinz Valtin ve svém dokumentu vysvětluje, proč se jedná o jeden z největších mýtů týkajících se vody a jeho hlavní myšlenkou je, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, kolik vody bychom měli vypít.

Pravdou však je, že vaše skutečná potřeba může být více než 8 sklenic, nebo naopak méně než 8 sklenic vody denně. Neexistuje žádné magické číslo, protože objem, který byste měli vypít, se mění každý den a závisí na výšce, hmotnosti, teplotě okolí, každodenních činnostechí, a také od toho, co sníte.

Jak tedy máte vědět, kolik vody denně vypít? Ještě dokud vznikl tento mýtus, lidé se spoléhali na mechanismus, který je na nedostatek vody upozornil. Nazývá se žízeň a možná jste o něm již slyšeli. Když se napijete vždy, když budete žízniví, je to dostačující. Dejte však pozor na menší děti. Na jejich žízeň byste měli dohlížet vy.

Druhý mýtus: Pokud již máte žízeň, jste dehydrovaní

Když se na to podíváme trochu přísnějším okem, je to vlastně pravda. Žízeň je obvykle vyvolána nízkým obsahem vody ve vašem těle. Není to však až tak strašné, jak se zdá. Normální hladina žízně se dostaví obvykle tehdy, když tělesná voda klesne o 2-4 %.

Pokud nemáte problémy s ledvinami, je to ještě v toleranci. Dehydratace se stává problémem, pokud se vaše tělesná voda sníží o 5-8 %. V této fázi však již můžete pociťovat závrať, únavu, bolest hlavy a hlavně sucho v ústech.

Třetí mýtus: Nápoje pro sportovce jsou nejlepší po cvičení

To však záleží na okolnostech. Sportovní nápoje jsou plné elektrolytů (iontových sloučenin-solí), což pomáhá vašemu tělu nahradit látky, které jste během cvičení ztratili. Je to důležité zejména proto, že pomáhají udržovat hladinu pH a mají vliv i na nervovou soustavu.

Znáte však nápoje od značky Gatorade? Ty už nejsou tak důležité. Dobrý marketing vás sice může přesvědčit o opaku, ale tento nápoj je dobrý jen při tvrdém a dlouhém cvičení, jako např. běh na delší tratě nebo několikahodinová turistika na slunci. Dokonce i tehdy je lepší volbou dát si jedno malé pivko.

Bez ohledu na to, jak tvrdě jste makali, uděláte dobře, i když si dáte „pouze“ čistou vodu.

Čtvrtý mýtus: Voda vyplavuje toxiny z těla

Oblíbená mylná představa o tom, že když budete pít hodně vody, magickým způsobem očistíte své tělo od hříchů z minulého víkendu. Pití dostatečného množství vody zajišťuje správné fungování metabolismu, jehož součástí je i přirozený proces detoxikace jater a ledvin, které přece fungují správně, pokud mají dostatek vody.

Jakýkoliv další extra příjem vody navíc zde nepomůže. Pokud budete pít větší množství vody, můžete zabránit detoxikaci vašeho těla, ale trochu jiným způsobem. Čím více vody, tím méně soli v krvi, která může poškodit vaše ledviny a játra.

 

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív