0 Kč

Co nevíte o droždí

Droždí obsahuje:

 • všechny vitaminy skupiny B - jsou asi jejich nejlevnějším zdrojem
 • vitamin D
 • enzymy
 • stopové prvky, železo, měď
 • esenciální kyseliny
 • minerální soli

Pomáhají nejen při žaludečních potížích, ale používají se také jako maska na tvár.

Pomáhají při trávicích potížích, nervozitě, nespavosti, zlepšují kvalitu nehtů a vlasů, podporují funkci jater a ledvin, mají protizánětlivý účinek, pomáhají při kožních problémech

Můžeme je brát i v tabletové formě, práškové formě a samozřejmě v kostce čerstvé.

Poradíme vám, jak s droždím zacházet, abyste z něj získali co nejvíc.

Droždí je nejen pozoruhodná ingredience, díky které lze v kuchyni kouzlit, ale také přírodní zdroj zdraví a krásy za pár korun.

Droždí je základní surovinou pro výrobu nadýchaného pečiva.

Čerstvé pekařské droždí lze definovat jako jednobuněčný mikroorganismus, který patří do druhu hub.

Nejčastějším druhem kvasinek, který nalezneme v droždí, je Saccharomyces cerevisiae. Z latiny lze název přeložit takto: saccharo znamená cukr, myces houba a cerevisce pivní. Kvasinky jsou schopny měnit cukr na oxid uhličitý a alkohol, který se během pečení odpaří. Oxid uhličitý se v těstě rozptýlí a vytvoří malé kapsičky vzduchu, které způsobují vzdouvání těsta, díky němuž pak vidíme v pečivu bublinky.

Všechny druhy vitaminu B se mimo jiné podílejí na uvolňování energie ze sacharidů a tím příznivě ovlivňují lidský organismus. Trápí-li vás nespavost či únava, droždí vám může pomoci, jelikož niacin a vitamin B12 společně produkují serotonin, který má vliv na klidný spánek.

Droždí však nevděčíme jen za kynutí. Taktéž pomáhá při rozvoji chuti a vůně pečiva a dokonce má vliv i na vytvoření křupavé kůrky. Nepoužívá se jen v pekařství, v závislosti na kmenu vybraného droždí a způsobu množení nachází uplatnění také při výrobě vína a piva, v kosmetice a dokonce i v biopalivech. A jelikož droždí neobsahuje lepek, mohou ho používat lidé, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu.

Jak se droždí vyrábí?

Droždí se vyrábí průmyslově v drožďárnách. Samotná výroba začíná v laboratoři v malé zkumavce o objemu několika mililitrů, kde se postupně v několika fermentačních stupních získává požadované množství droždí. Po skončení fermentace se zbytky melasy a živin z růstového prostředí oddělí na separátorech, kde vznikne kvasničné mléko. Z  tohoto mléka se dále odstraní část vody na vakuových filtrech a droždí se zabalí do požadovaných obalů.

Jak skladovat?

Čerstvé pekařské droždí bychom měli uchovávat nejlépe při teplotách od 1 do 10 °C, což je teplota, při které droždí (kvasinky) nejsou schopny pracovat.  Vystavování droždí vyšším či nižším teplotám oslabuje následně jeho účinnost. Pekařské droždí lze také zmrazit, ale pouze pod podmínkou, že ho po rozmrazení spotřebujeme nejpozději do 24 hodin. A jaký je rozdíl mezi čerstvým pekařským droždím a kypřicím práškem do pečiva? Kypřicí prášek obsahuje pouze minerální soli a bikarbonát, nikoliv živé buňky jako droždí.

Druhy droždí

 • Čerstvé pekařské droždí
 • Instantní droždí
 • Tekuté droždí
 • Granulované droždí
 • Aktivní sušené droždí
 • Mražené droždí s nízkým obsahem vody

Na co si dát pozor?

Kvalitu zakoupeného droždí poznáme obvykle bohužel až doma. V obchodě bychom si však vždy měli zkontrolovat informace na obalu. Droždí stejně jako jiné potraviny musí být označeno údaji o výrobci, hmotnosti, podmínkách skladování a datem použitelnosti. Rozhodně nekupujeme výrobek s obalem poškozeným, deformovaným nebo zašpiněným.

Ať už použijeme jakýkoliv druh droždí, musíme mít na paměti, že proces kynutí ovlivňuje nejen teplota použité tekutiny, ale i ostatních surovin, a také teplota v místnosti. Všechny suroviny by tedy měly mít nejlépe pokojovou teplotu. Pokud nemáme moc času, můžeme si kynutí urychlit díky předehřáté troubě, do které těsto po vypnutí trouby na chvíli vložíme.

RECEPTY

Drožďová maska

Droždí rozdrobíme do mléka či vody a mícháme, dokud nevznikne hmota, která půjde nanášet na obličej. Poté naneseme na obličej a necháme působit asi 10 minut, dokud nezaschne. Dále opláchneme jako jiné pleťové masky pomocí vlažné vody. Droždí by nám pleť mělo krásně pročistit, odmastit, vytáhnout maz i z hlubokých pórů, pomoci proti akné a současně působí protizánětlivě.

 

Pomazánka z droždí

Doba přípravy: 20 minut, pro 4 osoby

Ingredience: 4 kostky droždí, 2 vejce, lžíce másla, cibule sůl, pepř, mléko

Na pánvi osmahneme pokrájenou cibulku. Přidáme rozdrobené droždí, osolíme a opepříme. Mícháme, dokud droždí nezačne vonět. Do směsi poté zašleháme vejce a dle konzistence můžeme přidat i trochu mléka či smetany. Vše nakonec promícháme a můžeme servírovat vlažnou či studenou na pěkně vykynutém pečivu.

droždí

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív