0 Kč

19 účinných přírodních receptů a rad

Existují dva typy bolestí břicha a žaludku. Prvním typem jsou chronické bolesti, které mohou představovat vážný zdravotní problém. V takovém případě by tyto problémy měly být řádně vyšetřeny a zjištěna jejich příčina. Druhým typem jsou akutní bolesti břicha. Ty jsou méně závažné a obvykle jsou důsledkem předešlé konzumace nějakého jídla.

Na tuto kategorii bolestí existuje pár efektivních domácích receptů bez nutnosti konzumovat klasické léky jako Paralen, Ibuprofen, případně přípravky proti tvorbě a neutralizaci žaludečních kyselin.

V tomto článku se zaměříme právě na tyto přírodní, podomácku připravené recepty pro utišení bolestí břicha.

1/ Prověřte si, co konzumujete

Předcházení nepříjemným útokům plynatosti může být velmi jednoduché. Stačí si jen uvědomit, jaká jídla konzumujete a vyhýbat se některým z nich. To samo o sobě může mít výrazný vliv na zabránění vzniku bolestí břicha a žaludku.

Zde je pár rad:

Jídelní deník. Zaveďte si deník a zapisujte si, co konzumujete. Různé jídla trápí různé lidi. Je proto důležité, abyste zjistili, která jídla způsobují problémy vám a takovým jídlům se pak vyhýbat.

Vyhýbejte se koření. Je známo, že pepř a červená paprika způsobují podráždění žaludku. Proto, pokud jste typ, který je ne zcela dobře snáší, vyhýbejte se jim. Samozřejmě, pokud vám žádná koření problémy nezpůsobují, není důvod se o jejich chutě připravit.

Vyhýbejte se tukům. Tuky jsou hůře stravitelné. Proto, pokud vám způsobují problémy, omezte různé smažená jídla a raději sáhněte po celozrnných jídlech s proteinem s nízkým obsahem tuků (například kuřecí maso).

Přidejte vlákniny. Pokud jste ale doposud nekonzumovali hodně vlákniny, přidávejte ji pomalu, aby si na ni vaše tělo zvyklo.

Vybírejte si zeleninu opatrně. Pokud například máte rádi brokolici, raději se jí v případě bolestí břicha vyhýbejte. Příliš mnoho určité zeleniny může způsobovat problémy se žaludkem. Konkrétně se jedná o brokolici, květák a růžičková kapusta.

Omezte problémové ovoce. Někteří lidé mají problémy s jablky a melouny. Prověřte si, zda nepatříte mezi ně.

Jezte s mírou a pomalu. Dopřejte si na vaše jídlo dostatek času. Jezte pomalu, aby se jídlo stihlo dobře strávit. Trávení začíná již v ústech, pokračuje v žaludku a končí ve střevech. Každý stupeň má svůj význam a není dobré je přeskakovat. Stejně příliš přeplněný žaludek může způsobovat problémy. Nemusíte hladovět nebo vynechávat jídla, ale každé jídlo konzumujte s mírou.

Pozor na luštěniny. Luštěniny často vyvolávají plynatost. Tu můžete výrazně snížit, pokud vylejete vodu, ve které jste přes noc nechali odstát fazole a uvaříte je v čerstvé vodě. Také pomůže důkladné promývání luštěnin z plechovky.

2/ Dávejte si pozor na to, co pijete

Nespoléhejte se na mléko. Mléko často více uškodí, než pomůže bolavému žaludku. Je to proto, že mnoho lidí má problémy s jeho trávením, konkrétně s trávením laktózy, mléčného cukru. Také omezte pití kávy, alkoholu a kouření, které způsobují dráždivost žaludečních stěn. Dokonce i káva bez kofeinu má stejné účinky na žaludek jako běžná káva. Pijte denně dostatek čisté vody, ideálně 6 až 8 sklenic. Voda napomáhá správnému fungování tak žaludku i střev.

3/ Prověřte si léky, které užíváte

Pokud jste nedávno začali užívat nové léky, nebo jste zvýšili dávky existujících léků, prověřte si, zda právě ty nezpůsobují vaše problémy. Mnoho léků má nežádoucí vedlejší účinky ovlivňující žaludek, převážně v prvních dnech po jejich nasazení. Můžete buď počkat a uvidíte, jestli se to po pár dnech samo napraví. Pokud ne, můžete lékaře požádat o změnu přípravku nebo snížení dávky.

Vyhýbejte se lékům neutralizující žaludeční kyseliny. Tyto léky sice na nějaký čas mohou přinést úlevu, ale jejich činnost je kontraproduktivní. Mnohé bolesti břicha vznikají při nedostatečném trávení žaludku, zapříčiněném nedostatkem žaludečních kyselin. Příjem léků potlačujících kyseliny může tento problém ještě prohloubit. Lepší alternativou je užívat přípravky podporující trávení, jako například Betain HCL.

Také se vyhýbejte konvenčním projímadlům. V případě zácpy raději pijte dost tekutin, zvyšte příjem vlákniny a zprůchodněte svá střeva tímto přirozenějším způsobem. Stejně byste se měli vyhnout Acilpirínu nebo Ibuprofenu, které jsou známé iritováním žaludku a dokonce mohou vyvolat žaludeční vředy.

4/ Pečujte o své tělo

Stres je známým faktorem při mnoha zdravotních problémech. Pokud trpíte stresem, uplatněte metody jeho odbourání. Vezměte si dovolenou, jděte ven na procházku nebo cvičte jógu.

Cvičení. Dokonce i krátké a mírné cvičení po jídle může napomoci k jeho trávení a předcházet možným bolestem z přeplněného žaludku

Těhotenství je známé svou širokou paletou účinků na ženy. Pokud ráno po probuzení zjistíte, že vás bolí břicho, tak před tím, než sáhnete po tabletce, přesvědčte se, zda nejste náhodou těhotná.

5/ Kmín

Kmín je znám svými účinky na trávení. Můžete zkusit si z něj připravit čaj, případně dělejte to, co lidé na blízkém východě dělají po tisíciletí – po jídle žvýkejte kmín v ústech.

Čaj z kmínu připravíte následujícím způsobem: jednu čajovou lžičku vysypte do šálku a zalejte vroucí vodou. Šálek přikryjte a nechte vyluhovat 10 minut. Po scezení čaj vypijte nalačno. Denně vypijte 3 šálky.

6/ Skořice

Skořici se připisují stimulační účinky na trávicí systém. Pomáhá hladkému pohybu potravy ve střevech. Skořicový čaj si můžete připravit přimícháním ¼ až ½ čajové lžičky skořice do 1 šálku vařící vody, nechat odstát alespoň 5 minut a následně vypít.

7/ Semínka fenyklu

Fenyklová semínka patří mezi nejpředepisovanější přípravky pro zmírnění žaludečních problémů. Vyzkoušejte fenyklový čaj: smíchejte 1 čajovou lžičku fenyklových semen se šálkem vroucí vody. Přikryjte a nechte odstát 10 minut. Po scezení vypijte nalačno. Denně vypijte 3 šálky čaje.

8/ Zázvorový čaj

Zázvor je známým svými účinky na odstranění bolestí břicha a snížení plynatosti. Zázvor pomáhá potravě hladce procházet trávicím traktem a zvyšuje absorpci živin.

Zázvorový čaj si můžete připravit přidáním ½ čajové lžičky nastrouhaného zázvoru do šálku horké vody, nechat 3 minuty odstát, scedit a hned vypít.

9/ Pepermint (máta peprná)

Pepermint je rozšířeným lidovým receptem na bolavé břicho. Podobně jako ostatní byliny, pomáhá hladkému průchodu potravy zažívacím traktem. Mátový čaj je možné si připravit přidáním 1 čajové lžičky do šálku vařící vody, nechat 10 minut odstát. Po scezení vypít teplý čaj 3x denně na prázdný žaludek.

10/ Tymián

Další z bylin, která má příznivé účinky při zmírňování bolestí žaludku a odbourávání plynatosti ve střevech, je tymián. Čaj uděláme podobně – smícháme jednu čajovou lžičku sušeného tymiánu s šálkem vroucí vody, přikryjeme a necháme odstát 10 minut. Po scezení pijeme na prázdný žaludek 3x denně.

11/ Soda bikarbóna

Vlastní přípravek na neutralizaci žaludečních kyselin si můžete připravit i sami doma prostřednictvím sody. Před jejím užitím si ale pořádně přečtěte instrukce na obalu.

Vodný roztok si připravíte smícháním ½ čajové lžičky v 1 sklenici vody. Nezapomínejte ale, že soda bikarbona je založena na sodíku, proto pokud trpíte vysokým krevním tlakem, nebo nemůžete přijímat sodík z jiného důvodu, pak sodu raději nepoužívejte.

12/ Něco snězte

Celý den jste nic nejedli, žaludek vás bolí a vy nerozumíte proč? Pravděpodobně to budou žaludeční kyseliny, které v prázdném žaludku nemají co trávit a tak dělají alespoň problémy. Zkuste něco zkonzumovat, často to pomůže. Začněte s něčím malým, co určitě nepodráždí žaludek, například suchary.

13/ Přidejte do stravy vlákninu

Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří konzumují vlákninu hned při prvních příznacích bolesti břicha, mají o 50% větší šanci, že tato bolest nepřeroste do své plné síly. Pokud jste tedy posledně konzumovali málo vlákniny, sáhněte například po jablku (za předpokladu, pokud nejste typ, kterým jablka a melouny dělají problémy, jak bylo uvedeno výše). Vlákninu avšak přidávejte do stravy postupně, ať si vaše tělo má čas na ni navyknout. Také nezapomeňte sníst jablko spolu se slupkou, ve které se nachází nejvíce vitamínů.

14/ Snězte banán

Pokud máte citlivý žaludek, zkuste sníst banán. Jedna studie ukázala, že ovoce jako banán dokáže výrazně pomoci při bolestech břicha. Lidem, kteří pravidelně užívali práškový banán v kapslích jako doplněk stravy po dobu dva měsíce, se výrazně snížily problémy se žaludkem. Ještě lepší účinek než banán má jitrocel.

15/ Vyzkoušejte limonádu

Limonády, speciální zázvorové pivo a citronová šťáva se ukázaly jako velmi slibné prostředky na zmírnění žaludečních problémů. Tento trik je zvláště účinný pokud zvyknete jíst příliš velké porce. Bublinky v limonádách vyvolají odříhnutí, což napomáhá zmírnění bolestí.

Také kysličník uhličitý ve vodě vytváří kyselinu uhličitou, což samo o sobě přispívá k lepšímu trávení. Samozřejmě ideální by bylo jíst s mírou a podporovat přirozené trávení, ale pokud již k přejedení došlo, taková jednorázová výpomoc nezaškodí.

16/ Pijte ovocné džusy

Čerstvé ovocné džusy obsahují množství enzymů napomáhajících trávení. Kromě toho jsou ideální v době střevní chřipky nebo jiné bakteriální infekce vyvolávající průjmy nebo zvracení. Ovocné džusy obsahují hodně draslíku, a tedy pomáhají obnovovat zásobu minerálů v těle, které se z něj během průjmu nebo zvracení odbourávají.

17/ Zlepšete trávení pomocí teplého obkladu

Zahřejte trochu vody a nalijte ji do láhve nebo speciálního pryžového vaku, pokud ho máte doma k dispozici a přiložte si to na oblast žaludku. Teplo stimuluje krevní oběh a tím přispívá k rychlejšímu trávení.

18/ Živočišné uhlí

V nemocnicích se často používá živočišné uhlí na eliminaci toxinů při otravách. V případě, pokud vaše bolesti břicha vyplývají z konzumace zkaženého jídla nebo máte podezření na otravu jídlem, velmi účinným prostředkem v takovém případě je užití živočišného uhlí. Pokud nemáte k dispozici živočišné uhlí, použít můžete i mírně připálený toast. No ne přepálený až příliš, protože pak samotný toast by mohl obsahovat toxiny.

19/ Gastrocynesine

Účinným přípravkem na bolesti břicha a trávicí potíže je i lék Gastrocynesine. Jde o komplexní lék na trávicí potíže. Obsahuje látky rostlinného původu, které odstraňují několik problémů na úrovni jícnu, žaludku, jakož i střeva.

Přípravek se podává při následujících trávicích potížích: 

  • přejedení
  • nesprávná kombinace jídel
  • tíha žaludku po jídle – pacient si stěžuje na pocit „kamene v žaludku“
  • nadměrné nafukování a říhání
  • pálení žáhy
  • gastroezofagální reflux (refluxní choroba jícnu)

Převzato: www.aletrnetivnimedicina.cz

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

_3c19a007-8fbf-43e4-8202-8867c0105b73.jpg

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív