0 Kč

Co je lepší: pít studenou nebo teplou vodu?

Voda nám dodává život. Zároveň všichni dobře známe ten pocit, když sklenicí studené vody uhasíme šílenou žízeň. Je ale studená voda opravdu vždy tím nejlepším řešením? Nebo jsou chvíle, kdy by bylo lepší sáhnout po teplé?

Někteří experti přemýšlejí o tom, jaká teplota vody je pro optimální hydrataci tou pravou. Koneckonců, naše tělesná teplota se běžně pohybuje do 37 ° C, což je dost daleko od sklenice dobré studené vody.

Už stará medicína (jako například Ajurvéda, pocházející z Indie z před více než 3000 let nebo tradiční čínská medicína) přikládala důraz na důležitost teploty vody a jejího dopadu na tělo. Vypadá to tedy tak, že v některých případech je opravdu lepší pít raději teplou vodu než studenou.

Ať už teplá nebo studená – nejdůležitější je být řádně hydratovaný a naslouchat svému tělu. Naše tělo je dost moudré na to, aby nám dalo jasně najevo, co přesně potřebuje. Pokud cvičíte nebo je venku horko, bude se vás pravděpodobně žádat o studenou vodu.

Pokud jste ale nemocní nebo vám je zima, pravděpodobně sáhnete po teplém nápoji.  Je proto dobré vědět za jakých okolností je nejlepší pít studenou a kdy zase teplou vodu.

Kdy je nejlepší studená voda

V následujících případech je pro vaše tělo více vyhovující příjem studených tekutin:

Cvičení

Během cvičení se celková teplota těla zvýší. Pocení je jeden z mechanismů, které naše tělo využívá na ochlazení. Zároveň během něj ztrácíme hodně vody a elektrolytů, které je pak třeba doplnit. Popíjení vody během cvičení nám tedy pomáhá zchladit se a zároveň i doplnit ztracenou tekutinu.

Žurnál International Society of Sports Nutrition (zabývající se výživou pro sportovce) provedl výzkum, který porovnával pití vody o pokojové teplotě s pitím studené vody. Zjistili, že účastníci, kteří konzumovali studenou vodu, byli schopni udržet si nižší teplotu o 50 % déle než ti, kteří konzumovali vodu pokojové teploty.

Horečka

Pití studené vody když máte horečku je jedním ze způsobů jak zchladit celé tělo. Když máte horečku, je velmi důležité být dostatečně hydratován, protože vaše tělo těžce pracuje na tom, aby se zbavilo všeho cizího a zlého, co vám způsobuje potíže. Když je tělo přehřáté, pití studené vody může být pro něj velkou úlevou.

Zkuste odšťavnit jeden čerstvý citron a přidejte do vody i špetku soli. Takto si doplňte i ztracené elektrolyty.

Hubnutí

Ukázalo se, že pití studené vody pomáhá nastartovat metabolismus, čímž spálíte o 70 kalorií denně více. I když nejde o zázračnou léčbu obezity, časem se extra spálené kalorie nasbírají. Když vezmeme v úvahu, že průměrný (70 kg vážící) člověk spálí během 15 minutové chůze zhruba 70 kalorií, tak studená voda začíná znít jako celkem jednoduchý a efektivní způsob pro spotřebování několika kalorií navíc.

Pro srovnání: Na ohřátí vypité 0,5 litru vody z teploty 9°C na 37°C spotřebuje tělo 14 kalorií, což odpovídá 3 extra minutám chůze.

Kdy je nejlepší pít teplou nebo horkou vodu

No a zde následují příklady situací, ve kterých je zase lepší upřednostnit pití teplejší vody.

Trávení

Pozastavili jste se někdy nad tím, proč lidé ráno vstanou a pijí teplé nápoje? Samozřejmě, že i kofein zde hraje svou roli, ale ten není jediný důvod.

Podle ajurvédské medicíny pití teplého nápoje hned ráno pomáhá s trávením. Susan E. Brown, PhD. tvrdí, že pití studené vody při jídle může mít nepříznivé účinky na trávicí procesy. Vyžaduje totiž více tělesné energie pro zahřátí tekutin a stravy, a proto i samotné trávení trvá déle.

Tato informace se hodí hlavně pro ty, kteří mívají zažívací potíže.

Detoxikace

Když jde o zbavování se všech nečistot v těle, pití dostatečného množství vody je nesmírně důležité. Dr. Mark Hyman MD doporučuje pít odstátou vodu pokojové teploty s citronem. Voda v takové formě vyžaduje od těla nejméně energie na zpracování.

Citron také pomáhá stimulovat trávení a vyplavovat z těla toxiny. Během detoxikace je dobré přidat do vody přísady jako okurky, čerstvou mátu, plátky jablka nebo kousky celé skořice.

Uvedené potraviny, kromě toho, že udělají příjem většího množství vody pro vás příjemnějším, nabízejí i skvělé očistné účinky.

Úleva od bolesti

Pokud trpíte bolestí hlavy nebo nějakým zánětem, je lepší pít teplou nebo horkou vodu. Teplá voda stimuluje průtok krve tkáněmi. To ji činí ideálním lékem i při menstruačních bolestech.

Zácpa

Pití teplé vody během zácpy vám pomůže s tím, aby se „věci pohnuly správným směrem“. Hlavní příčinou zácpy je ve většině případů dehydratace, proto základem jejího odstranění by měl být příjem velkého množství tekutin. Teplá voda k tomu pomáhá stimulovat krevní tok a má také uklidňující účinek na střeva, ve srovnání se studenou vodou.

Co říká o správné teplotě vody stará medicína?

Tradiční čínská medicína po celá tisíciletí radí nepít studenou vodu. Za tímto předpokladem stojí fakt, že studená voda zpomaluje tělesné funkce a vede ke křečím. Teplá voda naproti tomu pomáhá držet vše v tekutém stavu, chrání vnitřní orgány a zlepšuje průtok krve a cirkulaci.

Ajurvéda má podobný postoj – nabízí stejné důvody, proč je lepší nepít studenou vodu.

Pamatujte, že jde o velmi starou medicínu. Když se tato medicína zaváděla, lidi pravděpodobně netrápilo, zda zhubnou nebo ne. Více je zajímalo to, jak si udržet dostatek energie. Pravdou je, že mnohé z těchto starých rad našich předků se časem potvrdily jako fungující a překonaly dokonce i nové lékařské trendy. A ty nejednou jak přišly, tak i odešly.

Co se týče zdravého trávení a udržování energie, je pravděpodobně nejlepší pít teplou vodu nebo alespoň vodu pokojové teploty.

Jak se řídit po zbytek času?

Kromě výše zmíněných okolností se většina specialistů ze zahraničí shoduje na doporučení pít vodu pokojové teploty. Vždy berte v úvahu i venkovní teplotu – během horkých letních dnů pijte studenou vodu, během chladných zimních ran se vám pravděpodobně bude žádat teplá.

Pití teplé vody během rána je výborným způsobem jako stimulovat trávení a rozproudit krev. Získáte tak dostatečnou energii pro start do nového dne. Navíc má teplá voda i lepší detoxikační účinek.

Pokud nemáte rádi chuť čisté vody, pomozte si, jak již bylo zmíněno citrusy či bylinkami.

Závěr

Mnoho lidí upřednostňuje studenou vodu, protože chutná lépe, ale věřte, stejně dobrá je i voda pokojové teploty. Pamatujte hlavně na to, že nejlépe vám při výběru vždy pořadí vlastní tělo.

A jak již bylo řečeno v úvodu – nejdůležitější je zůstat hydratovaný.

zdroj: www.alternativnimagazin.cz

Služby

Služby

Salon Nefertiti není jen kadeřnictví, ale i manikúra, pedikúra. Pro ženy, muže i děti. 

péče o vlasy

Kadeřnictví

Nabízíme nové trendy střihů, jak pánských, dámských tak i dětských a samozřejmě také barvení, přelivy, melíry, trvalé ondulace, svatební a společenské účesy.

péče o nehty na rukou

Manikúra

Čisté a upravené ruce jsou součástí estetického vzhledu nejen u žen, ale také u mužů a dětí. Pokud nemáte od přírody nehty bez chybičky, je na čase s tím začít něco dělat.

péče o nohy

Pedikúra

Aby se Vaše nohy cítily jako v  bavlnce. Pedikérku by měl navštívit každý, komu záleží na vzhledu a zdraví svých chodidel

Hýčkejte se

Parafínové zábaly

Pro ruce i nohy. Teplý parafín příjemně prokrví, prohřeje kůži, svaly i klouby. Po parafínu budou vaše ruce krásně jemné , vyživené a hydratované.

nefertiti_kupon_kadernictvi.jpg

Kupóny

Nechcete službu pro sebe a přesto byste náš salon využili jako dárek? Darujte krásné kupóny v lesku.

Výročí

Osobní kupón

Pokud chcete na kupón vlastní fotku a text, není problém. Vše je již v ceně kupónu.

Umíme kadeřnictví, pedikúru, manikúru, to je samozřejmost, ale nabízíme další přidané hodnoty. 

Taxi pro seniory proplatíme

Senior taxi

Senioři, nemusíte k nám pěšky, nemusíte autobusem, pohodlně si zavolejte senior taxi a my vám jej po předložení účtenky proplatíme. I cestu zpět pochopitelně.

pejskům vstup povolen

Pejsci k nám mohou

Jdete kolem a máte sebou pejska, nebojte se vstoupit. Máme taky pejska a pejsci jsou s páníčky i bez :) vítáni.

platba kartami

Platba kartou

Víte že ani u nás již nemusíte nosit hotovost? Moderní je platba kartou a my chceme být moderní a stále mladí jako naši zákazníci.

Články, návody, tipy

Archív